A torini lepel megoldsa?
Zsfi 2010.05.08. 15:43
Egy olyan ember holttestt fogtk krbe a most feltrt halotti leplek, aki leprban szenvedett, de vgl tuberkulzisban hunyt el. A tuberkulzis lehetett az oka annak, hogy ennyire j llapotban maradtak meg a szvetek. Ugyanis a halottat egy olyan srkamrba helyeztk, amelyet igyekeztek minl jobban, hermetikusan elzrni a klvilgtl, gipsszel vakoltk be. Minderrl az izraeli kutatk egyike, Mark Spigelman nyilatkozott a londoni Times-nak.
A jeruzslemi leplek nem kaptak nedvessget, s kt vezredet is tvszeltek, ami ritkasg a szvetek esetben. (Az gynevezett paziriki sznyeg ennl is idsebb, Kzp-zsia szraz rszein talltk meg a 2500 ves szvetet orosz rgszek.) A most feltrt srkamrban nemcsak a szvet, hanem az elhunyt hajnak maradvnyait is viszonylag j llapotban talltk meg ezeket a rgszek. Br Jzus korbl talltak mr szveteket a Szentfldn, de Jeruzslemben mg sosem bukkantak ilyenekre.
Eldntheti a vitt a torini lepelrl?
Ennl is fontosabb lehet azonban az, hogy a jeruzslemi lelet eldntheti a vitt a torini lepelrl. Errl Shimon Gibson professzor, a srkamra feltrja nyilatkozott brit lapoknak.
A torini lepel tbb mint hatszz ve tartja bizonytalansgban a katolikus egyhzat, a tudomnyos kutatkat s a hvket egyarnt. A lepel a 14. szzadban kerlt el, zavaros krlmnyek kztt - errl pr hete a hvg.hu is rszletesen rt, amikor egy olasz trtnsz azzal llt el: mgiscsak hiteles lehet a torini emlk. A torini leplet Franciaorszgban 1357-ben lltottk ki elszr, jelenleg viszont mr Olaszorszgban rzik. Egy 1988-as radiokarbon-vizsglat azt mutatta ki, hogy a torini lepel a kzpkorban kszlt, teht nem az korban.
Egyesek szerint a templomosok riztk meg a torini leplet, amely Krisztus halotti leple, s arcnak msolata, "lenyomata" is kivehet rajta. Tudomnyosan eddig ezeket az elmleteket nem sikerlt igazolni, s a specialistk jelents rsze kzpkori hamistvnynak tartotta a Torinban rztt emlket.
Nem az igazi a torini lepel
Most, a jeruzslemi feltrs utn alighanem a ktelkedk kaptak perdnt bizonytkot a kezkbe. Az izraeli rgszek - a Hber Egyetem s az Albright Kutatintzet munkatrsai - felfedezse ugyanis arra utal, hogy a torini emlk nem takarhatta Krisztus arct. Tbbek kztt azrt sem - rja a londoni Times s a Daily Mail -, mert a jeruzslemi szetek darabokbl llnak.
Ennek letbevg jelentsge volt az korban. Ha ugyanis a halottnak hitt szemly mgsem halt meg - amire sok-sok plda volt az kortl kezdve a kzpkoron t, a hinyos orvosi tuds miatt -, akkor egy a torini lepelhez hasonl, az egsz testet bebort szvetbl nem tudtk volna kiszabadtani az elhunytnak hitt embert. A jeruzslemi lelet ppen ezrt tbb darabbl ll: a fejet pldul kln szvettel csavartk krbe, hogy szksg esetn gyorsan levehessk az esetleg mg letben lv "halottrl", nehogy megfulladjon.
A jeruzslemi lelet ezen kvl mg arra is utal, hogy az kori Palesztina terletn nem hasznltk mg az gynevezett svolyktst a szvetksztshez. Egyszerbb vszonkts lepleket talltak a rgszek, mrpedig ha felttelezik, hogy az effle lepel gyakori volt e krnyken, ahol Jzus leple sem kszlhetett ms mdszerrel. A torini lepel viszont a krlbell ezer vvel ksbb elterjedt, bonyolult svolyktssel kszlt. (A ktsmdok klnbsgrl keretes rsunkban olvashatnak.)
Elkel lehetett
A jeruzslemi leplek egy elkel ember testt takarhattk: Anns fpap srja mellett talltk meg, teht vagy valamilyen "vilgi" elkelsgrl van sz, vagy papi csald tagja lehetett. Ezrt sem valszn, hogy ezt az elkel embert egyszer vszonkts szvetbe tekertk volna be, mg Jzust svolykts lepelbe burkoltk volna ugyanabban az idben.
Anns fpap egybknt szerepel a Bibliban: annak a Kajafs fpapnak az apsa, aki Jzust istenkromlnak minstette, s hallnak kimondsra bztatta a papsg vezetit. Kajafs volt ugyanis a vezetje a Szinhedrionnak, a legfbb papi testletnek Jzus idejn. Jzust egybknt nemcsak Kajafs, hanem eldje, Anns is kihallgatta a Biblia szerint, minderrl rszletesen keretes rsunkban olvashatnak.
Tovbbi rdekessge a jeruzslemi leletnek, hogy nem messze talltk onnan, ahol felttelezheten Iskriti Juds ngyilkossgot kvetett el. ( rulta el Jzust a Biblia szerint, nevt szmos alakban rjk: Iskarites, Iskaritesz, Iskritsz, tbbek kztt.)
Hol talltk meg a jeruzslemi leplet?
A jeruzslemi sr, ahol a leplet megtalltk, gipsszel volt bevakolva. Ez nemcsak a hermetikus lezrst segtette, s megrizte a lelet az utkor szmra, hanem azt is jelentette, hogy az elhunyt nem kapta meg az korban szoksos msodik temetst. Egy vvel ksbb ugyanis a szoksok szerint a csontokat kiemeltk a testbl. A most feltrt srban azonban a leplek kztt talltk meg a csontokat is.
A Hinnm-vlgy, ahol megtalltk a leprs srjt, nevezetes hely: Mt evangliuma Akeldamnak hvja, amelyet "Vrmeznek" is fordthatnnk. A rmai korban ide temetkeztek a helybeliek, korbban viszont, a pogny idkben a trzsek lve gettek meg gyerekeket itt Moloch (Molok) isten tiszteletre. A hberek a vlgyet Gehinnmnak neveztk, amely ma mr jelentsben inkbb a pokolnak felelne meg - a magyar gyehenna szavunk is innen ered -, valjban azonban "tzt" a jelentse, s akr egy ldozati oltrra, egy lobog "tzoltrra" emlketethet, ahol a gyermekeket meggettk. Ksbb, az engesztels napjn a zsidk ide, a Hinnm-vlgybe zavartk el a bnbakot, egy kecskt, amely a bneik "eltvoltst" szolglta. (Egy msik kecskt istenknek ldoztak fel.)
Forrs. paranormal.hu
|