Ngyszz ve szrny vdakkal gyanstottk a csejtei vr megzvegylt rnjt: „tbb leny s szzet kegyetlenl meglt s megletett”. Bizonytk hjn mgsem lltottk brsg el, viszont letfogytiglani vrfogsgra tltk. Valban bns volt vagy szerencstlen ldozat? Mai napig nem tisztzdott megnyugtatan sem a bnssge, sem az rtatlansga. Hogyan lehetsges ez? – tehetjk fel a krdst naivan. Mintha nem hozhatnnk fel milli pldt rtatlan emberekrl, koncepcis perek ldozatairl, az igazsgszolgltats malmba bedarlt, teht soha ki nem bogozhat gyekrl. m az, ami Bthory Erzsbettel trtnt, ktsgkvl pratlan a maga nemben.
Abban az idben, amikor trk dlta, osztrk sarcolta, jrvny, hnsg sjtotta az orszgot, az emberek hulltak, mint a legyek, a hatsgoknak kisebb gondja is nagyobb volt annl, mintsem jabb holttestek utn szaglsszon a vgvri harcok egyik hse zvegynek a vrban.
Ndasdy Ferencn, szletett Bthory Erzsbet, az orszg kt legbefolysosabb, leggazdagabb csaldjhoz tartozott. Egyik unokaccse Bthory Zsigmond, Lengyelorszg kirlya, a msik, Bthory Gbor, Erdly fejedelme volt. Ha szmtsba vesszk, hogy a gazdag zvegy a kirlynnl is nagyobb vagyonnal rendelkezett, jogos a krds: vajon kinek vagy kiknek llhatott rdekben lemoshatatlan foltot ejteni a becsletn?
Erzsbet tizent vesen ment frjhez Ndasdy Ferenchez, a trkver „fekete bghez”. Hzassgukat az akkori szoksoknak megfelelen a szlk hoztk ssze hatalmi s vagyoni megfontolsbl, de a kt ifjnak nem esett nehezre, hogy egymsba szeressenek. Erzsbetrl feljegyeztk, hogy mindenfle szpsgpraktikkkal prblta magra vonni frje figyelmt. Arrl nem esett sz, hogy szp bre megrzse rdekben vrben frdtt volna, akr Kleoptra a szamrtejben. Csak jval ksbb, halla utn szz vvel terjesztettk ezt el rla.
Fnyes eskvjk utn, elszr a Ndasdyk srvri vrban ltek, onnt kltztek a felvidki csejtei vrba, melyet nszajndkul kaptak. Ez lett Erzsbet j otthona, majd ksbb a brtne. tven ves korig semmi jel nem utalt arra, hogy rosszul bnt volna cseldjeivel, vagy olyan dolgokat mvelt, melyek megtkzst vltottak volna ki krnyezetbl.
Bthory Erzsbet pontosan gy lt, mint brmely nemesasszony azokban az idkben. Katonskod frjnek tvolltben irnytotta a birtokait, polta, gygytotta a betegeket, nevelte gyermekeit. t gyermeket szlt, ebbl hrmat eltemetett. Kt megmaradt lnya, Anna s Katalin rte csak meg a felntt kort. Egyik lenya Zrnyi Mikls felesge lett, a msik azutn, hogy anyjval oly csnyn elbntak, Erdlyben telepedett le.
"- Mit tud felhozni Bthory Erzsbet vdelmben? – krdeztem Takcs Zoltn Blintot, a srvri Ndasdy-vr mzeumnak vezetjt, egyikt azoknak, aki cfoljk a rmlegendt.
- Azt, hogy az ellen indtott eljrs tele van ellentmondsokkal. Kezdve azzal, hogy vrfrd egyltaln nem szerepelt a vdak kztt. Thurz Gyrgy ndor egybknt sem vdolta, csak gyanstotta Erzsbetet az ltala elkvetett, lltlagos gyilkossgokkal. Tbb szz tant hallgattak meg, egy sem szolglt rdemleges felvilgostssal. Ngy szolglbl knvallatssal prbltak kicsikarni perdnt vallomst, k is csak ezt tudtk elmondani, amit msoktl hallottak. Kellen megalapozott bizonytk hjn nem lehetett vdat emelni, mert a trvnyes brsg felmentette volna Erzsbetet. Ezrt nem indtottak pert. A ngy tant pedig eltettk lb all.
- Mondjk, Thurz Gyrgy gy akarta megkaparintani az zvegy vagyont.
- Megint egy ellentmonds. Erzsbet mr jval a letartoztatsa eltt gyerekeire ratott mindent, errl a ndor is tudott. Szerintem a Bthory nevet akartk lejratni. Taln Bethlen Gbor sugalmazsra, aki gy akarta befeketteni Bthory Gbor erdlyi fejedelmet."
Egy msik vezet szerint a kirlyi kamarnak is rdekben llt az zvegy ellehetetlentse, hogy ne kelljen visszafizetni tetemes adssgukat. Ndasdy ugyanis sajt pnzbl hborzott a trkkel. Mr nla felmerlt valamifle cselszvs gyanja. Hallnak oka ugyanis mig ismeretlen. Nincs kizrva, hogy meggyilkoltk. Felesge tz vvel lte t tl, 1614-ben halt meg, tvenngy vesen. Hallnak oka szintn ismeretlen. Rebesgettk, hogy magnyban elborult az elmje – hozztve, hogy amgy sem lehetett normlis –, ennek ellentmond az rvel folytatott beszlgets rsban rgztett dokumentuma. Ers, okos asszony lehetett, amg lt, tartani kellett tle. Perbe nem mertk fogni, ennl jobb megoldst talltak. Befalaztk a sajt vrba. Eltemettk lve.
Ahogy teltek-mltak az vszzadok, „bnei” gy duzzadtak egyre nagyobbra. gy jr az, akinek rossz hrt kltik. Addig dmonizljk, mg a bolha elefntt nvi ki magt. Valsznleg gy vlt vrengz rltt, skizofrn bestiv, szadista kjgyilkoss, vagy vmprr a mvelt, felvilgosult nemesasszony. Alakja ksrtetknt jrta be a vilgot, lltlag Bram Stoker is rla mintzta meg Drakuljnak egy rszt. Knyvek, tanulmnyok jelentek meg letrl, ki rtatlansga, ki bnssge mellett foglalt llst.
Manapsg, amikor annyira divatos tma a vmprizmus, kt filmet is forgattak Erzsbetrl. Az egyik Juraj Jakubisko szlovk szrmazs cseh rendez filmje, mely szlovk-cseh-angol-magyar-amerikai koprodukciban kszlt alkots s Bthory Erzsbetet nem szrnyetegknt, hanem modern gondolkods, renesznsz asszonyknt mutatja be, aki szrny sszeeskvs ldozata lett. Fszereplk:Anna Friel, Franco Nero, Hans Matheson
A msik filmet rta, rendezte s a fszerepet jtszotta Julie Delpy francia sznszn. A film cme: A grfn. Msik ismert sznsz, aki a filmben Thurz Gyrgyt alaktja: William Hurt.
Egy biztos, sokakat izgat Bthory Erzsbet titokzatos lete. Egy szemlyben lett a vgletek vgzetes asszonya. A Guinness Rekordok knyvben gy emltik, mint az emberisg legvresebb gyilkost, ami enyhn szlva is tlzs. Szerencsre a trtnszek s a filmesek kezdik olyannak lttatni, amilyen valjban lehetett. Vdtelen zvegynek, akit felldoztak a pnzre, a hatalomra hes politika oltrn. m bizonytk egyikre sincs s valsznleg nem is lesz soha.
Mit is tart a mendemonda?
Erzsbet alakjt mr frje letben is stt homly vezte. Okkult tudomnyokrl s megknzott szolglkrl beszltek. Ma a kztudatban leginkbb az regeds ellen folytatott praktikirl ismert, hogy minden tkrt sszetrt, hogy ne lssa regedni magt.
Mendemondk szerint egyszer gy megttt egy szolglt, aki az rn hajt fslte s megrntotta, hogy annak kiserkent a vre s Erzsbet kezre frccsent. gy ltta, a bre megszplt tle. A fiatalsg titkt keresve meglte a lnyt s megfrdtt a vrben. Ksbb szzek vrt vette, akiket a legalkalmasabbnak tallt ilyen clra. Birtokn sszegyjttte a szzeket, megkorbcsolta, megcsonktotta s megknozta, majd a lbuknl fellgatva ket, vrket vette.
Ezeket a mendemondkat azonban egyrtelmen cfoljk a biolgiai tnyek, hiszen az emberi vrben – alvadsa miatt – lehetetlen megfrdeni.
lltlag ivott is a vrkbl, kezdetben aranyserlegbl, majd kzvetlenl a testkbl. Miutn a krnyken l lnyok elfogytak, kastlyban
akadmit ltestett ni szeretjvel s az idekldtt lnyokkal hasonl mdon vgzett. A trtnet szerint elfogatsig hatszznl is tbb lny lett oltotta ki.
A kutatsok szerint Bthory Erzsbet sosem bntotta sajt jobbgyait. A hozz kerl lnyokat mindig tbb szz kilomterrl hozatta, az orszg klnbz pontjairl, gy senkinek sem hinyoztak, s az akkori utazsi lehetsgek miatt az l lnyokat sem lehetett ltogatni. m fontos megjegyezni, hogy Bthory Erzsbet a sajt jobbgyaival anyai szeretettel bnt, s sosem ragadott el kzlk senkit. Ezzel magyarzhat, hogy nagyon sokig nem kerlt sor az gy felgngyltsre.
A trtnet alapjt egy jezsuita pap ltal paprra vetett rs alkotja, mely Bthory Erzsbet halla utn 150 vvel kelt. Ennek fnyben a fenti trtnet valsgtartalma megkrdjelezhet.
Habr II. Mtys kirly is szorgalmazta, szablyszer perre nem kerlt sor. Mivel bnssgt sohasem bizonytottk, Erzsbet korai halla kapra jtt. Koncepcis perrl beszlhetnk, hiszen tnyleges trgyals nem volt,
tlet nem szletett. A vdat bizonytottnak tekintettk s a cfol iratokat meg sem vizsgltk. A vddal kapcsolatban technikai ktsgek is felmerlnek. A tbb szz ldozat szinte lehetetlen, a hrhedt vrben frdst pedig az emberi vr gyors alvadsa krdjelezi meg ersen, illetve van olyan llspont, miszerint a srtettek srlsei a korabeli orvosi beavatkozsok jelei voltak, m ezt fenntartsokkal kell fogadnunk.
Gyanra ad okot a Habsburg-udvar trekvse is, ami a Bthory-Ndasdy vagyon megszerzsre irnyult. A per hinyra magyarzattal szolglhat, hogy a knyes s tvolrl sem stabil belpolitikai helyzetet nem akartk egy prominens
arisztokrata ellen irnyult koncepcis perrel felbortani.
A trtnelemtudomny Erzsbetre ma mr gy tekint, mint aki semmivel nem volt kegyetlenebb, mint kornak egyb arisztokrata zvegyei.
|