Az utols normann kirly, Stephen uralkodsa Anglia stt korszakai kz tartozik. Stephen, aki 1154-ben ragadta maghoz a hatalmat, gyenge s buta uralkod volt, aki meggyengtette a kirlysg hatalmt azzal, hogy cmeket, fldet s nemesi eljogokat adomnyozott brkinek, aki hajland volt tmogatni t. Emellett mg kltsges polgrhborba is bocstkozott s hagyta, hogy lerobbanjon az llamgpezet, valamint, hogy alattvali elvesztsk kapcsolatukat a Koronval. A htkznapi emberek hatalmas tmege szmra ez az aggodalom s a viszlyok korszaka volt.
Sttsg = hiszkenysg?
A vrosokban, uradalmakban, falvakban s a fldeken persze tovbb folyt az let. A fldet megmveltk, a termst betakartottk, de az let nehz volt s a hbortl val lland flelem miatt a gazdasgi let visszaesett. Ahogy az gyakran elfordul nagy nehzsgek idejn, a szenvedk ezrei nvekv ktsgbeesssel csngtek az Egyhz knlta rzelmi menedken. A vallssal azonban egytt jr a hiedelem is, hogy a nem e vilgiak, a testetlenek valban lteznek. Amit a szem nem lthatott, ppoly valdi s lthat volt, mint a lthat vilg. Az, hogy a szellemek az emberi szem szmra nem lthatk, az csak az ember tvolsgt jelenti Istentl. Nhny embernek megadatott az, hogy lthattk a szellemeket, s nha ezek a testtelen lnyek meg is jelentek, akr spontn mdon, akr megidzs rvn. A kzpkorban mskpp fogadtak egy paranormlis esemnyt, mint napjainkban: flelmet, tiszteletet, rdekldst keltett – de nem meglepetst. E hozzlls elkerlhetetlen velejrja volt az, amit ma hiszkenysgnek hvunk. rthet, hogy a megmagyarzhatatlan kzpkori esemnyekrl szl beszmolk szavahihetsgt egy ilyen krnyezetben kell megvizsglni, mgpedig fenntartsokkal.
Elnzst, hogy ilyen hosszadalmasra nylt a bevezet, de a megfelel hozzlls rdekben muszj volt meslni az akkori ember hiszkenysgt tkrz llapotrl. Klnben nem rtennk meg, s nem fogadnnk el az albbiakat, amelyek pedig igencsak rejtlyesek s megmagyarzhatatlanok.
A kolostorok akkori krniksai tudtk ezt. Kztk volt Newburgh-i William is, egy yorkshire-i kolostor szerzetese, aki 1200-ban felidzve Stephen uralkodst, emltst tett egy csodrl, amelyet knytelen volt elhinni a sok szemtan beszmolja alapjn. lltsa szerint ugyanis megjelent a faluban kt klnleges, zld szn gyermek.
 |
A kt zld gyerek megmagyarzhatatlan felbukkansrl Woolpit falu tblja is megemlkezik.
|
Csodaarats
Egy akkori krniks gy mesl a rejtlyes esemnyrl: „Van egy falu Angliban, mintegy 7-8 kilomterre Edmund Mrtr s Boldog Kirly kolostortl, amelynek kzelben rkok tallhatk emberemlkezet ta, amelyeket angol nyelven Wolfpittes-nek (Farkas roknak) hvnak, s ezek adnak nevet a szomszdos falunak is. Az egyik aratskor e kt rokbl egyszer csak elmszott egy fi s egy lny, testk minden porcikja zld volt s klns, ismeretlen anyagbl kszlt ruhkba voltak ltzve. Zavarodottan kboroltak a bzatblban, mgnem az aratk elfogtk s bevittk ket a faluba, ahol sokan sszegyltek, hogy lssk ezt a csodt.”
A coggeshalli Ralph apt, a Woolpittl 50 kilomterre, dlre lv essexi kolostor krniksa mr kevsb volt szkeptikus a zld gyermekeket illeten, m ugyancsak kevsb volt hatrozott brk sznvel kapcsolatban, azt lltva, hogy csak „zldes sznezetk” volt. Senki sem rtette beszdket. Amikor rdekessg gyannt elvittk ket egy lovag, bizonyos Sir Richard de Calne wikesi hzba, keserves srsra fakadtak. Kenyeret s ms elemzsit tettek elbk, de egyikhez sem nyltak, jllehet ers hsg knozta ket, mint a lny ksbb elmondta. Vgl, amikor frissen, tvestl szedett babot hoztak be a hzba, izgatottan mutattk, hogy adjk nekik a babot. Amikor elbk tettk, a bab tvt nyitottk fel, nem pedig a hjt, azt gondolvn, hogy abban vannak a babszemek, de mivel nem talltak egyet sem, jfent srni kezdtek. A jelenlvk lttk azt s felnyitottk a hjat s megmutattk nekik a csupasz babszemeket. lvezettel falatoztak belle, s sokig nem zleltek ms telt. A fi llandan szomor s ertlen volt, s rvid idn bell meg is halt. A lny j egszsgnek rvendett, s miutn hozzszokott a klnbz telekhez, teljesen elvesztette zld sznt, s fokozatosan visszanyerte egsz teste mozgkonysgt. Ezutn a szent keresztsgben jjszletett, s sok ven t a lovag szolglatban llt… s meglehetsen ledr s feslett letmdot folytatott.
Ahogy a krniksok lttk
A lny ksbb frjhez ment egy King Lynnbe val frfihez, s itt telepedett le. Itt gyakorta krdeztk szrmazst illeten, s arrl, hogyan kerlt annak idejn trsval egytt Wollpitbe. A krnikk eltrnek egymstl ezen a ponton. Van, aki azt jegyezte fel, hogy egy teljesen zld orszgbl jttek, amelyet zld emberek laktak, s gy hrlett, hogy az orszgban nincs napsts, csak flhomly. Egyik nap a nyjat terelgettk, amikor elrtek egy barlanghoz. Amikor bementek, harangok gynyrsges hangjt hallottk, amelyeknek des muzsikjtl elbvlve, hossz idn t kboroltak a barlangban, mgnem elrtek a barlang szjhoz. Amikor kilptek, elvesztettk eszmletket az ers napststl s a leveg szokatlan hmrsklettl, gy hossz ideig ott fekdtek. Megrmlve azok hangjtl, akik rjuk rontottak, el akartak meneklni, de nem talltk a barlang bejratt, s „elfogtk” ket.
A msik krniks beszmolja szerint azonban a gyerekeket egy bzatblban talltk, nem pedig egy barlang eltt. A lny az albbiakat meslte magrl:
„Mi Szent Martin fldjnek laki vagyunk, a mi f szentnk… Egyik nap apnk nyjt legeltettk a mezn, amikor csodlatos hangokat hallottunk, pp olyat, amit most hallunk, amint a St. Edmund sszes harangra zeng. gy, midn ezeket a csodlatos hangokat hallgattuk, hirtelen elmerltnk a llekben s az nk bzatbljban talltuk magunkat.”
A lny azt is elmeslte, hogy orszga keresztny terlet, sajt templomokkal, egy olyan fld, amelyet a fny fldjtl egy „szles patak” – felteheten egy tenger – vlaszt el.
Igaz lehet?
Elg hiheten hangzik, hogy a kt rejtlyes, idegen gyerek valahol Woolpit kzelben bukkant fel, s a falubliek ott fedeztk fel ket. Nehz idk jrtak akkoriban, s nem nehz elkpzelni, hogy egy tl nagy csald, amelyik nem tudja eltartani minden tagjt, gy dnt, hogy megszabadul kt kisebb tagjtl. Azokban a nyomorsgos idkben ez gyakran megesett, st, megeshet mg ma is. De a gyerekek zld szne s a trtnet ms „tnyei” teszik ezt ilyen klnleges esett, ugyanakkor felidznek szmos kzpkori babont s hiedelmet, amelyek jelents ktelyeket tmasztanak az egsz trtnettel kapcsolatban. A beszmolk szerint a gyerekek zldek vagy zldes sznezetek voltak. Semelyik ms sznnek nincs ilyen termszetfeletti jelentse. A folklrban a zld sznnek rdekes ketts jelentse van: ez az let s termkenysg szne, ugyanakkor mgikus s enyhn baljslat szn is egyben, amelyet gyakran tndrekkel trstanak.
Ha a kt woolpiti gyermek tnyleg zld volt, akkor a falubliek valsznleg termszetfeletti lnyeknek gondoltk volna ket. De mi van akkor, ha valaki, aki jelen volt hirtelen elbukkansuknl, gy dnttt, hogy mindenflekppen termszetfelettiek: mennyi id mlva vlt volna a sznk a legenda rszve, egy olyan tnny, ami a szbeszdbl alakult ki? Ez egy jl kitallt elmlet, br nem nehz megemszteni. Ezt a feltevst tmasztja al a woolpiti gyerekeknek a zldbab irnti rajongsa is. A bab hagyomnyosan a holtak s a szellemek eledele,s a babona szerint a holtak lelke a babltetvnyekben lakik, de a babnak j tulajdonsgai is vannak: a hz krl sztszrva lltlag elzi az rdgt.a boszorknyok jrta fldn egy babszemet kellett a szjban tartani, hogy aztn a jrkel ezzel kphesse le az tjba kerl els boszorknyt. Az a rszlet, hogy a kt gyerek semmi mst nem evett, pusztn azt a gondolatot ersti meg, hogy egy msik vilgbl szrmaztak. Ers a gyan, hogy valaki ezt a rszt a hangsly kedvrt tette a trtnetbe, gy nem is kell sz szerint venni.
A legvalsznbb azonban az, hogy kt idegen gyereket sorsukra hagytak nomd szlei. A kt gyerekre ksbb az hhall s a teljes kimerltsg hatrn talltak r. Zld sznk a srgasg egy formjbl vagy vrszegnysgbl szrmazhatott. Ms rszrl persze lehet, hogy egyszeren csak zldek voltak az undortl – esetleg azrt, mert tl sok zldbabot ettek? Ezt soha nem tudjuk meg…
Egy rkzld trtnet
A woolpiti trtnet egy rdekes utzngje a spanyol Katalnia tartomny egyik aprcska falujban, Banjosban felbukkan zld gyerekek trtnete. A trtnet szerint 1887 augusztusban nhny paraszt kt gyerekre bukkant, akik egy barlang szjnl srdogltak. A kisfi s a kislny a falubliek szmra rthetetlen nyelven beszlt, s a Barcelonbl hvott specialistk sem ismertk fel a nyelvet. Ismeretlen anyagbl kszlt ruhkba voltak ltzve, de a legfurcsbb mgiscsak az volt, hogy brk fnyes zld volt.
A gyerekek elszr rmltnek ltszottak, ezrt a falu polgrmestere hazavitte ket, s gondoskodott rluk. tellel knlta ket, de azok visszautastottak mindenfle telt, s t napon t csak forrsvizet ittak. Ekkor azonban szrevettek egy tl nyers zldbabot, s abbahagytk a bjtlst. Ettl fogva zldbabon s vzen ltek, de a fi annyira legyenglt, hogy egy hnapon bell meghalt. Testvre azonban megersdtt, s hamarosan annyira megtanulta a spanyol nyelvet, hogy el tudta meslni, honnan is jtt.
Az illusztrcin a kt rmlt
zld gyerek lthat, akiket
egy katalniai faluban,
egy barlang bejratnl talltak.
|
Termszetesen, az rk flhomly fldjrl, ahol soha nem st a nap, termszetes hatra pedig hatalmas foly volt, amelynek tlpartjn egy napfnyben frd fld ltszott. A flhomly orszgban bks nomdlet folyt, mgnem egy nap hatalmas zaj skettette el a gyerekeket, akik egyszer csak a napsttte falucskban talltk magukat.
Ezt hallva a kvncsi emberek keresni kezdtk a rejtett vilghoz vezet bejratot, de nem jrtak sikerrel. A lnyka alkalmazkodott az j lethez, bre fokozatosan elvesztette zld sznt. t vvel ksbb bksen tvozott az lk sorbl, de magval vitte szrmazsnak titkt.
A trtnet furcsn ismers, valban hasonl a woolpiti gyerekek esethez. Az egyetlen klnbsg az, hogy a banjosi gyerekeknek mandulaformj, zsiai szemk volt, valamint az, hogy a lt t vvel ksbb hal meg, s nem megy frjhez. m, amikor megtudjuk, hogy a gyerekekrl gondoskod polgrmester neve Ricardo de Calno, akkor a trtnet szavahihetsge minden ktsget kizran megkrdjelezdik. Ugyanis egy bizonyos Sir Richard de Calne tallkozott a woolpiti zld gyerekekkel. Hacsak a sors nem jtszott klns vletlent, akkor btran kijelenthetjk, hogy a banjosi gyerekek trtnete mer kitalci.
De hogy lehetett az, hogy a banjosi trtnetet mgis megtrtntnek tartottk annak idejn? Egszen az 1950-es vekig a woolpiti trtnetrl nem sokat lehetett hallani, m 1959-ben elszr sugalmazni kezdtk, hogy a gyerekek a „negyedik dimenzi” vilgbl jhettek, ami a mink mellett ltezik. Tovbb sokan gy reztk, hogy a trtnet arra is utal, hogy a gyerekeket egy rbli vilgbl teleportltk, ahol az emberek a fld alatt lnek.
|
Forrs: noiportal.hu
|