Idestova tz emberlt telt el azta, hogy az reg kontinensen szrnyra kaptak az els hradsok a haznk terletn felbukkan vmprokrl. A beszmolk grgetegt kt olyan eset indtotta el, amelyek valjban nem Magyarorszgon trtntek, mgis hamistatlan magyar vmprhistriaknt ismerte meg ket a nagykznsg.
Vmprcsordk Tokajban
1725-ben a mai Szerbia terletn fekv Kisolova lakossgt tartottk rettegsben a vmprok. A dbbenetes esemnyek azutn kezddtek, hogy eltemettek egy Plogojovicz Pter nev parasztot, akinek halla utn tz httel kilenc ember betegedett meg a kzsgben, s rvid, alig 24 rs betegsg utn valamennyi meghalt. Utols szavaikkal azt mondtk, hogy lmukban meglepte ket az elhunyt Plogojovicz, rjuk fekdt s sszevissza harapdlta a torkukat.
Miutn a rmlt lakossg kvetelsre a hatsgok felnyitottk a srt, a kvetkez ltvny trult eljk: „A testnek a legkisebb hullaszaga sem volt, s teljesen pnek talltatott. Haja s szaklla, st a krme is jra kintt, bre lehmlott, s kiltszott alla a friss br. Egsz teste olyan volt, hogy letben sem lehetett tkletesebb, mg szjban nagy meglepetsre friss vrt szleltnk. Szval, mindazokat a jeleket felfedeztk, amelyek a vmprsgra utalnak. A tmeg egyre rmltebb s izgatottabb lett, nagy hirtelen meghegyeztek egy nyrsat s keresztltttk a holttest szvn, mikzben nemcsak fln s szjn keresztl eredt meg a vre, de egyb durva jelensgek is mutatkoztak. Vgezetl a np a holttestet itteni szoks szerint porr gette.”

Ez a jelents valban alkalmas lehetett arra, hogy az olvaskznsg hmrsklett nhny fokkal emelje. me, hivatalos szemlyisg hivatalos aktiban igazolja egy valdi, szablyszer vmpr ltezst! De csupn egyetlen, elszigetelt esetrl lvn sz, a szenzci elhalkult, s Plogojovicz Pter dicssgt eltemette volna a feleds pora, ha ht v mlva, 1732-ben nem csap le a hrbomba: a Tisza mentn huszonkt vmpr, teht egy egsz csorda mkdik s hrpli a lakossg vrt! A fldrajzi adatok szerint ugyan a dli hatrvidken jtszdtak az esemnyek, a nyugati forrsok mgis kvetkezetesen lltottk, hogy a „boldog Tokaj” festi tjt znlttk el a vrszv szrnyek.
Trtnt, hogy egy Arnold Paole nevezet hajd halla utn hrom httel elkezdtek panaszkodni a helybliek, hogy a msvilgra tvozott fldijk jszaknknt gytri ket, s ngy ember bele is pusztult az jjeli vrvesztesgbe. Hogy a bajnak vget vessenek, kistk a hullt, s azt tapasztaltk, hogy teste teljesen p, haja, krme jra kintt, orrn-szjn friss vr folyt ki, koporsja tele volt vrrel, egyszval valsgos vmprnak bizonyult. Amikor pedig szvn nyrsot tttek keresztl, torkbl tisztn hallhat hrgs trt el. Ugyangy cselekedtek az elgetett vmpr ngy ldozatval, hiszen azok is vrszvkk vltak. Ezzel azonban mg nem vettk elejt a vsznek, mert kiderlt, hogy Paole nhny birknak is „megcsapolta” a vrt, s akik – sszesen tizenheten – ezek hsbl ettek, ugyancsak vmprok lettek. gy ht jabb kihantolsok s hullagetsek kvetkeztek, egszen addig, mg meg nem bizonyosodtak rla, hogy a legutols vrszipolyozt is sikerlt vgleg a tlvilgra kldeni.
Kaszparek, a lubli rm
Nhny vvel korbban, 1718. februr 20-n a napjainkban mr Szlovkihoz tartoz Lubln trt ki valsgos vmprlz, nem sokkal azutn, hogy eltemettek egy Kaszparek Mihly nev polgrt. Hre ment ugyanis, hogy az egykor vagyonos embernek nincs nyugta a srban, visszajr ksrteni, rettegsben tartja az alv embereket, de mg a jrkelket is megtmadja.
Amikor az effajta hrek megsokasodtak, a vrosi tancs gyors intzkedst hozott, s kisatta a holttestet. Testvrei azonban titkon kiemeltk s elrejtettk szvt, gy az gets semmit nem hasznlt. Kaszparek lelke nyugodtan zaklatta tovbb a hallra rmlt helyblieket, s jabb gaztettekkel hvta fel magra a figyelmet: gyjtogatni kezdett. Elszr tulajdon testvrbtyja hzt bortotta lngba, azutn nem kevesebb, mint tven pletre vetett g csvt, s mivel a tzet nem lehetett eloltani, tehetetlenl nztk az emberek a pusztulst.

Ki tudja, meddig folytatdtak volna az ijeszt esemnyek, ha a vletlen nem jtszik a hatsg kezre. Amikor a tancs tudomsra jutott, hogy a vmpr szvt teljes egszben megriztk a testvrei, blcs hatrozattal azonnal bekvetelte s elgette a tragikus esemnysorozat okozjt. A veszedelem ezzel egy csapsra megsznt, s Kaszparek ksrtete soha tbb nem jelentkezett.
Mivel a lubli szellem garzdlkodsa meglehetsen tvol ll a vmproktl megszokott tevkenysgtl, sokan mr akkor arra gyanakodtak – br bizonytkkal senki nem tudott szolglni –, hogy csupn egy szlhmos hasznlta ki az elhunyt Kaszparek hrnevt. Felttelezsek ide, tallgatsok oda, annyi bizonyos, hogy a szepessgi ksrtet egsz Eurpban hatalmas npszersgre tett szert: akkorra, hogy az izgalmas trtnet ksbb tbb r fantzijt is megmozgatta.
Pila Bba, a vmprn
Megsrgult iratok riztk meg a leghresebb magyar vmprper emlkt is, amely a 18. szzad derekn zajlott le a Szolnok megyei Des kzsgben. A nem mindennapi gy rszleteit a desi vrosi tancs 1742. augusztus 2-n hozott hatrozata ismerteti, amelyben krvnyt nyjtanak be a vrmegyhez egy falubli asszony holttestnek exhumlsra. jszaknknt ugyanis szrny jajgats verte fel a temet csendjt, amelyrt egyrtelmen a tavasszal elhunyt Pila Bba szellemt tettk felelss. A vmprr vltozott „asszonyi llat” radsul ldozatokat is kvetelt. A helybliek kzl hrman, akik mr hnapok ta slyos betegsgben szenvedtek, esk alatt vallottk, hogy az elhunyt szelleme jszaknknt rendszeresen visszajr hozzjuk, hogy vrkbl tpllkozzon, s ez okozza majd vesztket.
Ezt a vlekedst osztottk a tekintetes tancs tagjai is, akik – a vrmegye vlasznak megrkezse utn – augusztus 18-n a kvetkez felttelekkel adtak engedlyt a gyans holttest kihantolsra: „Mivel arculatban pirossgot vagy valami elevensget s a karnak belverettetse utn valamely vrnek kitst bizonyosan tapasztaljk, elrendeltetik, hogy srjbl kivtessk, a trvnyfhoz vitessk s ott hhr ltal meggettessk.” Pila Bba meglehetsen gyans nszemly lehetett, mert a tancs megellegezte neki a vmprsgot, bizonyosra vve, hogy ezeket a tneteket ltni fogjk rajta. Hogy a kikldtt atyafiak mit tapasztaltak az exhumls alkalmval, arrl nem szl a fma. Annyi azonban bizonyos, hogy a szzad kzepn mr Eurpa kzvlemnye sem ktelkedett a vmprok ltezsben.

Amikor az ltalnos izgalom a tetfokra hgott, maga a csszr is beleavatkozott a dologba, aki megllaptotta, hogy az egsz vmprhit babons parasztok kpzeldsnek a szlemnye, s rendelettel utastotta az egyhzi s vilgi hatsgokat, hogy az embereket akr a legszigorbb megtorl eszkzkkel is trtsk el az ilyen babons tvelygsektl. Br ezzel a magyar vmprlz is gyorsan albbhagyott, a Saj s a Tisza kztti vidk lakossga a nora nev dmon alakjban a mai napig megrizte az vszzados legendt.
Bthory Erzsbet vrfrdi
A legismertebb magyar vmpr, aki napjainkig a kzpiskolai tananyag rszt kpezi, az 1560-ban szletett Bthory Erzsbet. A Vrgrfn az egyik legelkelbb magyar arisztokrata famlia sarjaknt ltta meg a napvilgot, s a legendk szerint tbb mint 650 szemlyt – jobbgyokat, kastlya ltogatit s rokonokat – gyilkolt, illetve gyilkoltatott meg. Csaldtagjai kztt nagy szmban fordultak el vrfertzk, epilepszisok, alkoholistk, gyilkosok, szadistk s homoszexulisok. „A vr, a gyenge lenykk meleg vre tart engem letben. Ha vrk nem lenne, meghalnk minden jszakn. Ma felhoztak nekem hrom lenyt a falubl, n meghgattam ket szilaj csdrmmel, s vrket szvtam az ajkukon t. Azutn pedig mg t szz lenykt hozattam, vrket vetettem, s azon veres vrben azonmd megfrdtem, hogy brm lecsillapodjk” – vallotta be napljban a stnista grfn, akit 1614-ben bnsnek is talltak azrt, mert szolgllnyainak vrben frdtt. Bizonyos forrsok szerint a Bthory csald rokonsgban llt a szadizmusrl hres Vlad Tepes olh vajdval, Bram Stroker hres Drakula-trtnetnek valsgos hsvel, aki 1546-ban Bthory Istvn segtsgvel szerezte vissza trnjt a trkktl.
|
 |
Regnyes vmprkalandok
A magyarorszgi vrszvkrl szl mendemondk a korabeli termszettudsok s rk fantzijt is megmozgattk. Franciaorszgban Dom Calmet npszerstette vmprjainkat 1746-ban megjelent knyvvel, s csak gy hemzsegtek Maximilian Perty svjci professzor okkult jelensgekrl szl, 1872-ben kiadott enciklopdijban is. 1849-ben Weimarban jelent meg egy regnyformba ltztetett egyveleg Die Vampyrbraut (A vmpr-menyasszony) cmmel, amelynek szerzje gyannt a magyar Krshzy Ferencet tntettk fel. A ktetben ismert vmprhistrik vltakoznak klnfle cignybabonkkal, jvendmondssal, farkasemberekkel, nprajzi lersokkal, de kitr a hres betyrokra is, egyszval a klfldi utazk rdekldsre szmot tart egzotikumokkal. A lubli vmpr trtnett elszr Jsika Mikls hasznlta fel Msodik Rkczi Ferenc cm, 1852-ben kiadott regnyben, ngy vtizeddel ksbb pedig Mikszth Klmn rt borzongat fordulatokban bvelked elbeszlst Ksrtet Lubln cmmel.
|
Forrs: noiportal.hu
|